The AC Handicap Trophy
Click for enlargement

AC Association Croquet

The Club Association Croquet Handicap Tournament reverts this year to a multiple-entry knock-out competition, and combined with the qualifying stage of the All England Handicap tournament in order to produce an overall Club Handicap champion. (The draws for the All England Handicap and this tournament are arranged in such a way as to minimise the number of duplicated games.) The winner of the qualifying stage of the All England Handicap tournament becomes the fourth of the semi-finalists of the combined competition.

All games will be played off full bisque handicap to base 10 using current handicap on the day the game is played. ALL games will be played as 26-point games, preferably untimed, or to a time limit agreed between the players (minimum 3 hours; 3.5 hours if no agreement).

Both players in each match are responsible for contacting their opponent to arrange the match.

Results of the matches will be updated here from time to time. They are also shown on the notice-board in the club hut.

Players must enter results on their handicap cards.

Handicap Tournament
by year:


See also: Past winners

Highlight selected player:

ROUND 1
by 1 May
ROUND 2
by 22 May
ROUND 3
by 19 June
ROUND 4
by 17 July
QUARTER-FINALS
by 21 August
SEMI-FINALS
by 16 September
FINAL WINNER
  Mark Homan Mark Homan
(+5)
         
  Wendy Spencer-Smith
  John Smallbone John Smallbone
(w/o)
  Eddie Chung
  Stephen Mills Simon Hathrell
(+4)
 
  Simon Hathrell
  Arthur Reed John Bee
(+13)
  John Bee
  Geoff Johnson Roger Bowman
(+18)
   
  Roger Bowman
  Robin Barry Gary Bennett
(+5)
  Gary Bennett
  Adam Huby  [29 May]  
  Jonathan Lambton
  André Machell Mike Stansfield
(+25)
Mike Stansfield Mike Stansfield
(+4T)
David Robinson
  Mark Homan Mark Homan
(+25)
     
  Simon Hathrell
  Gary Bennett  [30 May]
  André Machell
Adam Huby Adam Huby
(+6T)
Mike Stansfield
(+25)
 
Roger Bowman
  Mike Stansfield
  Arthur Reed Arthur Reed
(w/o)
  Eddie Chung
  Stephen Mills Stephen Mills
(+11)
   
  Wendy Spencer-Smith
  David Robinson Robin Barry
(+1T)
  Robin Barry
  Geoff Johnson Jonathan Lambton
(+7)
 
  Jonathan Lambton
  John Smallbone John Bee
(+22)
  John Bee
  Mark Homan Roger Bowman
(+1)
       
  Roger Bowman
  David Robinson David Robinson
(+1T)
  John Bee
  Geoff Johnson Geoff Johnson
(+2)
 
  Wendy Spencer-Smith
  André Machell André Machell
(+11)
  Arthur Reed
  Adam Huby Adam Huby
(+13)
   
  Simon Hathrell
  Mike Stansfield Mike Stansfield
(+10)
Robin Barry John Smallbone
(+1T)
John Smallbone
  Stephen Mills  [29 May]  
  Jonathan Lambton
  Eddie Chung Gary Bennett
(w/o)
  Gary Bennett