GC Golf Croquet

The Tournament is an open one-day Golf Croquet B-Class Level Play Singles competition staged at Watford, as one of the tournaments in the Croquet England fixtures calendar. It is part of the national GC B-Level (3+) series.

Open GC B-Level Tournament
results by year:

Title: Open GC B-Level (3+) Series Tournament
Handicaps: GC: 3+
Date: Monday 6 May
Capacity: 16
Manager: Simon Hathrell
Secretary: Simon Hathrell
Email: click on link to send an email
Phone: 01923 241582
Address: please ask, or log in and obtain it from the CqE member's directory
Entries: Allocation: 11 March
Closing: 29 April
Those who wish to enter and pay online may do so through the CqE website in same way as entering a CqE Tournament. Alternatively, postal entries should be submitted together with entry fee using the standard CqE Tournament entry form.
Entry fee: £12 (all entrants).
Pay online (see above) or by cheque to the secretary, payable to "Watford (Cassiobury) Croquet Club".
Format: AMD, provisionally the standard Series format if full capacity.

Exceptions and additions to the standard CqE tournament regulations:

  1. Players must be prepared to play five or more games.
  2. This tournament forms part of the National GC B-Level (3+) Series.
  3. Tea, soft drinks and biscuits are provided free of charge, but please bring your own lunch.
  4. Details of parking and other arrangements will be sent to participants before the event.

Report to follow after the event.

Results:

Block A
Results vs.: PT MT SW MB WINS NET
HOOPS
Peter Tofield   7-6 7-6 7-2 3 +7
Michael Tideswell 6-7   7-6 7-2 2 +5
Stephen Webb 6-7 6-7   7-1 1 +4
Michael Broadway 2-7 2-7 1-7   0 -16
Block B
Results vs.: AE JB AM JP WINS NET
HOOPS
Andy Evason   6-7 7-5 7-5 2 +3
Jean Ball 7-6   2-7 7-2 2 +1
André Machell 5-7 7-2   6-7 1 +2
Jane Powell 5-7 2-7 7-6   1 -6
Block C
Results vs.: EB JP KW RB WINS NET
HOOPS
Edwin Bone   7-6 7-6 7-3 3 +6
Judith Pengelly 6-7   7-6 7-4 2 +3
Kevin Ward 6-7 6-7   7-1 1 +4
Robert Bateson 3-7 4-7 1-7   0 -13
Block D
Results vs.: SH PG DB CW WINS NET
HOOPS
Stephen Harbron   7-4 6-7 7-5 2 +4
Paul Green 4-7   7-6 7-4 2 +1
David Ball 7-6 6-7   6-7 1 -1
Chris Webbley 5-7 4-7 7-6   1 -4

Knock-out

QUARTER-FINALS SEMI-FINALS FINAL WINNER
Block A Winner
Peter Tofield
Peter Tofield
(7-3)
Peter Tofield
(7-5)
Peter Tofield
(7-6)
Block B Runner-up
Jean Ball
Block C Runner-up
Judith Pengelly
Judith Pengelly
(7-4)
Block D Winner
Stephen Harbron
Block C Winner
Edwin Bone
Paul Green
(7-3)
Paul Green
(7-2)
Block D Runner-up
Paul Green
Block A Runner-up
Michael Tideswell
Andy Evason
(7-3)
Block B Winner
Andy Evason
  THIRD PLACE
PLAY-OFF:
(not played)
5th-8th PLACES 5th-6th PLACES 5th PLACE
Jean Ball Stephen Harbron
(7-5)
(not played)
Stephen Harbron
Edwin Bone Michael Tideswell
(7-5)
Michael Tideswell
7th-8th PLACES 7th PLACE
Jean Ball (not played)
Edwin Bone
Participants
Name Club H'cap
Peter Tofield Northampton 1
Edwin Bone Eynsham 3
Stephen Harbron Ealing 3
Michael Tideswell Wrest Park 4
Stephen Webb Watford 4
Michael Broadway Enfield 4
Jean Ball Leighton Linslade 4
Jane Powell Ealing 4
Judith Pengelly Leighton Linslade 4
Paul Green Sussex County 4
André Machell Watford 5
Kevin Ward Phyllis Court 5
Chris Webbley High Wycombe 5
David Ball Leighton Linslade 5
Andy Evason Blewbury 6
Robert Bateson Watford 6

Plate

QUARTER-FINALS SEMI-FINALS FINAL WINNER
Stephen Webb Stephen Webb
(7-5)
Stephen Webb
(7-3)
(not played)
Jane Powell
Robert Bateson David Ball
(7-4)
David Ball
Kevin Ward Kevin Ward
(7-3)
Kevin Ward
(7-3)
Chris Webbley
Michael Broadway Michael Broadway
(7-5)
André Machell
  THIRD PLACE
PLAY-OFF:
Michael Broadway
(7-3)
5th-8th PLACES 5th-6th PLACES 5th PLACE
Jane Powell Jane Powell
(7-2)
André Machell
(7-1)
Robert Bateson
Chris Webbley André Machell
(7-3)
André Machell
7th-8th PLACES 7th PLACE
Robert Bateson (not played)
Chris Webbley